top of page
POKLADY VENUŠE Blog
Názov príspevku
PORTÁL 77 (7. JÚL): SPIRITUÁLNY VÝZNAM GALAKTICKEJ BRÁNY (CHANNELING)
© Copyright

POSVÄTNÝ SVIATOK KOLA ROKA: IMBOLC (1.-2.2.) ~ MAGICKÝ ČAS TRANSFORMÁCIE & OBNOVY

Imbolc je prvým jarným sviatkom, ktorý oslavuje oživenie ohňa v našich dušiach, ktorý sa zrodil na Yule (Zimný Slnovrat). V súlade so stredom fixného znamenia Vodnára sme vo februári na mieste prechodu. Ako posledné zo vzdušných znamení sú sny a vízie esenciami Vodnára. Imbolc je, keď si môžeme vziať všetko, o čom snívame, naliať do toho svoje srdce a dušu a začať formovať svoju realitu. Vízia Vodnára vyživuje a podporí semená vašich snov, ktoré čakajú na hlbšiu úroveň tepla, ktorá sa nachádza v súcitných vodách Rýb. Rovnako ako pri iných medzištvrťových sviatkoch, ktoré sa vyskytujú v strede medzi rovnodennosťou a slnovratom, môžete oslavovať tento sviatok v deň svetského kalendára (v tomto prípade 1.-2. februára) a/alebo skontrolovať presný čas prechodu (Slnko pri 15º Vodnára, tento rok je to 4.2.2023 o 04:05 hod.) a oslavovať vtedy. Mnohé čarodejnice i pohania usporiadúvajú v tento populárny dátum verejnú oslavu a vyhradia si svoje magické pôsobenie na prechod Slnka stredom znamenia zverokruhu. Chcete sa dozvedieť viac o tom, aké tradície a rituály sa spájajú s týmto posvätným sviatkom, a ako využiť túto energiu ohňa na posilnenie a transformáciu v našich životoch? Pokračujte ďalej v čítaní...

POSVÄTNÝ SVIATOK KOLA ROKA: IMBOLC (1.-2.2.) ~ MAGICKÝ ČAS TRANSFORMÁCIE & OBNOVY www.jove.sk

Mnoho ľudí, ktorí sa zaujímajú o spiritualitu a posvätnú cyklickosť duchovnosť prírody Matky Zeme, oslavuje začiatko februára sviatok spojený so Sv. Brigid / Bohyňou Brigid. Tento posvätný cyklus prírody je v starobylých tradíciách označovaný aj ako Koleso roka a pozostáva z ôsmich sviatkov. Štyri z týchto sviatkov (Imbolc, Beltane, Lughnasadh a Samhain) majú korene v keltskej histórii a pôvode. Ďalšie štyri (jarná rovnodennosť, letný slnovrat, jesenná rovnodennosť a zimný slnovrat) sú spojené s polohou Slnka.


Imbolc /alias Hromnice/ je festival sviečok a ohňa, ktorý oslavuje domov a polcestu medzi zimným slnovratom a jarnou rovnodennosťou. V tomto období sme uprostred zimy a kým sa dni stále viac zosvetľujú, vonku je ešte stále tma a mrazivý chlad. V tomto období sa prirodzene schovávame vo vnútri našich domovov a zrejme už aj snívame o tom, že sa konečne zbavíme týchto dlhých temných dní.


Po dlhých zimných mesiacoch sebareflexie, plánovania a stanovovania cieľov sa naše ašpirácie a ambície pomaly začínajú hýbať. Pod povrchom sa začínajú prebúdzať tie najmenšie kúsky nadšenia. Ciele a sny, ktoré ste si vytvorili počas dlhých chladných nocí, teraz vyžarujú plamene do chladnej zimy. Nechajte svoju kreativitu a predstavivosť, aby vám pomohla splniť tieto sny!


Imbolc začína západom Slnka 1. februára a trvá až do západu Slnka 2. februára. Počas tejto doby môže byť na zemi stále sneh a vonku mrazivá zima, ale my si už pomaly začíname všímať, že svetlo trvá každý deň o niečo dlhšie. Môžeme začať sledovať prebúdzanie Zeme a cítiť to aj hlboko vo svojej duši.


Imbolc, alebo Hromnice, je tiež známy ako Brigantia, resp. Sviatok Svetla alebo Sviatok Pana. Ešte dávnejšie to bola oslava Bohyne zotavujúcej sa z pôrodu novoročného Boha Slnka /počas Zimného Slnovratu, podobne ako kresťania oslavujú zrodenie Krista/, ktorý prichádza šesť týždňov po Zimnom Slnovrate. Tu na severnej pologuli je to sviatok pri príležitosti prebudenia Zeme a jari. Naši priatelia na južnej pologuli vítajú svoju prvú úrodu so sabatom Lammas/Lughnasadh/Dožinky.


Tento sabat sa koná v jednom z najchladnejších mesiacov v roku, no je to čas, keď sa po Zemi pohybujú sily nového života. Zima síce tvrdo bojuje, aby vydržala, no jar pomaly na jej miesto prináša teplo. Opätovné klíčenie semien a života sa začína pod zamrznutou krajinou a sily Prírody sú pripravené na to, aby mladý Boh Slnka čoskoro začal šíriť do sveta svoje svetlo a teplo. Teraz sú stanovené plány do budúcnosti, pretože je to aj čas nových začiatkov.
SEZÓNNE ZAMERANIE SVIATKU IMBOLC: TRANSFORMÁCIA & OBNOVA

Tento Sabbat, posvätný sviatok starobylého Kola roka, je prvým z festivalov ohňa a zapaľuje v nás iskru obnovy. Zem sa, tu na severnej pologuli, začína prebúdzať zo svojho zimného spánku. Iskra života sa obnovuje, keď sa prvé jarné púčiky pretláčajú snehom a rodia sa prvé snežienky a jahniatka. Vyhraďte si tento čas na omladzujúce techniky pri starostlivosti o seba (spomeňte si na bublinkové kúpele, voňavý teplý čaj alebo kreatívne písanie denníka)... a načerpávajte nové inšpirácie.


Imbolc je tiež silne spojený s keltskou bohyňou Brigid (známou aj ako Brigit, Bride alebo Brighid). Je známa ako Bohyňa svetla, ohňa, obnovy a tvorivosti (pre to aj ochrankyňa kováčov). Brigitine kríže a kukuričné ​​bábky boli často umiestnené v kuchyni, aby podporili Brigidinu pomoc pre požehnanie, ale aj pri ochrane domu pred požiarom. Jedlo (mlieko, maslo, semená alebo chlieb) sa tiež zvyklo umiestňovať mimo domu, pred dvere, ako obetina Bohyni Brigid v predvečer Imbolcu, aby sa zabezpečila hojnosť v nasledujúcom roku.


V modernom pohanstve je Brigid vnímaná ako súčasť posvätného cyklu Panna / Matka / Starena. Traduje sa, že v predvečer svojho dňa chodí po Zemi. Preto pred spaním /v predvečer Imbolcu/, by mal každý člen domácnosti nechať kúsok oblečenia vonku, aby ho mohla Brigid požehnať svojim ohňom. A ako poslednú vec, ktorú v tú noc urobíte, rozhrabte popol v kozube do hladka. Ráno, hneď ako vstanete, hľadajte v popole znamenie. Znamenie, že Brigid v noci alebo skoro ráno tadiaľto prešla. Šaty prineste späť dovnútra... teraz majú vďaka požehnaniu Brigid liečivé a ochranné schopnosti.


IMBOLC KOREŠPONDENCIE

 • Oltárové ozdoby / symboly: Brigidin kríž, sviečky, zimozeleň, obilné bábky, slnečné kolesá, biele kvety, metla, tečúca voda a pramene, semená

 • Zvieratá: medveď, jeleň, baránok, ovca, fénix

 • Farby a sviečky: hnedá, zelená, ružová, červená, biela, žltá

 • Krištály a kamene: ametyst, krvavý kameň, granát, ónyx, rubín, tyrkys

 • Byliny a kvety: žalude, angelika, bazalka, bobkový list, ostružina, harmanček, jazmín, levanduľa, rozmarín, céder

 • Kadidlo a oleje: bazalka, bobkový list, harmanček, kadidlo, jazmín, levanduľa, myrha, rozmarín

 • Stromy: breza, zimolez, oliva, vŕba

 • Jedlo a pitie: koreňová zelenina, sušené ovocie, dusené mäso, medovina a korenené víno, fermentované potraviny, zrná, mliečne výrobky, cider, bylinkový čaj, konzervované potraviny, ovos, palacinky (okrúhle a zlaté ako Slnko), chlieb, koláče a muffiny, koreňová zelenina, koláčiky


IMBOLC: ZVYKY & TRADÍCIE

Tradične je to v "starom svete" obdobie jahniat. Mlieko života tečie prúdom, zvieratá práve porodili (alebo sa chystajú). Je to čas na požehnanie semien a posvätenie poľnohospodárskych nástrojov. Označuje stredový bod temnej polovice roka.

 • Utkajte si svoj vlastný Brigidin kríž. Tkanie zo slamy alebo zelených trávových výhonkov je pomerne jednoduché /návod ako na to nájdete TU/. Deti ich dokážu vyrobiť aj z čističov fajok. Chráňte domácnosť a jej obyvateľov pred ohňom a bleskom zavesením kríža v blízkosti vchodov.

 • Rozžiarte svoj domov pri západe slnka. Rozsvieťte všetky lampy vo svojom domove – hoci len na chvíľu. Alebo zapáľte sviečky v každej izbe na počesť znovuzrodenia Slnka. Skvelý TIP: SVIEČKOVÁ MÁGIA: PRAKTICKÝ SPRIEVODCA SVIEČKOVÝM RITUÁLOM ZA ÚČELOM OČISTY, LIEČENIA & MANIFESTÁCIE

 • Zapáľte petrolejovú lampu /optimálne s červeným rámom/ a umiestnite ju na nápadnú časť domu alebo do okna.

 • Ak na zemi ešte leží sneh, prejdite sa po ňom na chvíľu a pripomeňte si teplo leta.

 • Teraz je čas na dôkladné jarné upratovanie v rámci prípravy na požehnanie Brigid /prečítajte si k tomu príspevok AKO NA JAR VYČISTIŤ ENERGIU VÁŠHO DOMOVA & NÁVOD NA VYTVORENIE OLTÁRU/. Ak máte krb, určite ho veľmi dobre vyčistite. Magicky očistite domov pomocou brezovej vetvy, ktorá symbolicky pozametá všetku negatívnu energiu predošlého roka. Dokončite jarné upratovanie v predvečer Imbolcu. V tú noc položte malú misku masla na parapetu a zapáľte čerstvý oheň alebo zapáľte sviečku na počesť Bohyne.

 • Vydajte sa na túru po snehu a hľadajte známky jari. Existujú nejaké vtáky, ktoré sa vrátili? Dokážete rozpoznať ich hniezda? Aké rastliny sa začínajú objavovať? Buďte všímaví v tejto chvíli a hľadajte symboly znovuzrodenia a nových začiatkov.

 • Vyskúšajte túto noc jednoduché veštenie kyvadlom. Ako jedna z najjednoduchších foriem veštenia je trikom na nájdenie odpovede držať sa jednoduchých otázok. Ste v tom noví? Prečítajte si viac o veštení kyvadlom v článku AKO PRACOVAŤ S KYVADLOM ~ VYUŽITE SVOJU INTUÍCIU A SPOJTE SA SO SVOJIM VYŠŠÍM JA


IMBOLC: TIPY NA OSLAVU & MAGICKÉ RECEPTY

Ak chcete vedieť viac o tom, ako osláviť tento nádherný sviatok Bohyne Brigid, ako si namiešať magický olej na požehnanie, ktorý korešponduje s energiou posvätného sviatku Imbolc, či ako si vytvoriť Brigidin kríž, vyrobiť tradičnú bábiku zo šúpolia alebo upiecť tradičný hromnický koláč, to všetko sa dozviete v príspevku IMBOLC /HROMNICE / FESTIVAL SVIEČOK ~ VÝZNAM, ZVYKY A TRADÍCIE


AKO INÁČ OSLÁVIŤ FESTIVAL SVIEČOK AKO SVIEČKOVÝMI RITUÁLMI?


Požehnaný sviatok Imbolc všetkým!!!


S láskou,
P.S.: Ak sa vám tento príspevok páčil a túžite ho zdieľať, urobte tak prosím, v jeho kompletnom znení aj s uvedením zdroja / linku. Kopírovanie článku, ako aj jeho jednotlivých častí je dovolené iba so súhlasom autora. Ďakujem❤️♀🙌🏼


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page