top of page
© Copyright
vegvisir-a-magic-icelandic-viking-runic-

Starobylý Svet Magických Rún

✶ MYSTIKA A MÁGIA STAROBYLÝCH SYMBOLOV V JEDINEČNÝCH SETOCH RÚN ✶

V tejto kategórii nájdete rozsiahlu ponuku setov 24 rún (+1 prázdna navyše) ručne vyrytých do pravých polodrahokamov pre zvýšenie ich magického účinku.

✶✫✶

Runy sú opradené starou protogermánskou tradíciou siahajúcou pravdepodobne až do 1. storočia nášho letopočtu. Skladajú sa z runovej abecedy pozostávajúcej z 24 písmen, zvyčajne vyrobenými z dreva alebo kameňa, ktoré sa používali ako metóda veštenia a ochrany sigílií.

 

Prvým vyústením celej abecedy boli runy "Elder Futhark" v 5. storočí nášho letopočtu, ktoré sa najčastejšie používajú až dodnes, a následne vznikol "Younger Futhark" upravené Vikingmi a inými severskými kmeňmi, ktoré pokračovali až do stredoveku.

 

Hovorí sa o nich, že sú založené na princípe starolatinských nápisov. Runy sú plné silnej a magickej histórie, a preto boli vysoko uctievané a používané s mimoriadnou opatrnosťou. V severských kultúrach, ako aj v ďalších kultúrach severnej Európy sa verilo, že majú silné veštecké schopnosti, a preto sa k nim pristupovalo veľmi vážne.

 

Pôvod slova „runa“ vyplýva z germánskeho slova pre „mystériu“ alebo „tajomstvo“ a podobné nálezy sa vyskytujú v starej írskej gaelčine, welštine a starej angličtine, niekedy tiež znamenajú „zázrak“. V litovčine predstavuje význam slova „hovoriť“ a vo fínčine vyjadruje „báseň“.

 

V dnešnej dobe sa runy používajú ako metóda spojenia s vyšším Ja, vnútorného vedenia a využitia intuície ako metódy predpovedania budúcnosti či poskytnutia cenných vhľadov, rád (podobne ako tarotové karty).

bottom of page