top of page
POKLADY VENUŠE Blog
Názov príspevku
SPLN MESIACA V KOZOROŽCOVI JÚN 2024: EMOCIONÁLNE DOZRIEVANIE & DEMONTÁŽ ZASTARALÝCH VNÚTORNÝCH ŠTRUKTÚR
© Copyright

JESENNÁ ROVNODENNOSŤ / MABON (23.9.2023): VÝZNAM, RITUÁLY & TIPY NA OSLAVU 2. SVIATKU HOJNOSTI

Septembrové úrodné požehnanie všetkým! Tento rok Jesenná rovnodennosť /spolu s posvätným sviatkom Kola roka, Mabon/ pripadá na 23. september. Toto je festival zberu úrody, oslava všetkého, čo dozrelo alebo čohokoľvek, čo sme zasadili ako sadenice a pestovali počas celého roku 2023. 1. sviatok hojnosti, Lammas, nám dal ochutnať smer, úspech a rast, ktorý sme dosiahli, a Mabon tento rast ešte viac maximalizuje a prináša komplexnejšie poznatky. Hodovanie, hudba, rituály a zdieľanie zdrojov Matky Zeme, to všetko sú radostné a zmysluplné spôsoby, ako vzdávať vďaku krajine, svojmu telu, ľuďom z vášho okolia i vašim sprievodcom/duchovným pomocníkom/Vesmíru/Bohu/Bohyni. Keďže ide o Jesennú rovnodennosť, znamená to, že v tento deň zažívame rovnaký počet hodín svetla a tmy, čo symbolizuje posvätnú rovnováhu vo všetkých oblastiach života. V každom prípade, je to skvelé obdobie na precvičovanie vďačnosti za všetky naše dary, či už sú v podobe fyzickej alebo mentálnej /naše lekcie, zážitky a skúsenosti/ a tiež obdobie prípravy na zimu, doslova či metaforicky! Tým, že sa budete zásobovať potrebnými zdrojmi a praktizovať rôzne spôsoby, ako sa v tomto období uzemniť a posilniť, budete môcť bezpečne rásť a „prežiť“ tieňovú prácu zimy. Chcete sa dozvedieť viac o mystike i astrológii Jesennej rovnodennosti a spirituálnom význame sviatku Mabon? Čítajte ďalej v tomto príspevku...

JESENNÁ ROVNODENNOSŤ / MABON (23.9.2023): VÝZNAM, RITUÁLY & TIPY NA OSLAVU 2. SVIATKU HOJNOSTI

©Art by Emilia Nora Elina


ČO JE JESENNÁ ROVNODENNOSŤ / MABON

Jesenná rovnodennosť je špeciálne ročné obdobie, v ktorom sú noc a deň rovnako dlhé. Je to príležitosť na oslavu zberu úrody a vítanie prechodu z leta na jeseň. Jesenná rovnodennosť je prvým jesenným dňom a vždy označuje špeciálny čas. Keď sa zdá, že Slnko smeruje na juh, rastliny zastavia svoj rast a začnú zhadzovať listy. Vzduch je preplnený znateľne odlišnou vôňou ako po predchádzajúce mesiace, a tmavé noci sú stále dlhšie a dlhšie. Príroda predvádza nádhernú šou farieb a chladný jesenný vánok nám zľahka pripomína, aby sme sa pomaly stiahli do svojich útulných domovov. Či už milujete obdobie jesene alebo skôr túžite po slnečnejších dňoch, nedá sa poprieť, že neustále meniaca sa Príroda je súčasťou prírodného cyklu Zeme. A ako súčasť samotnej Prírody by nám všetkým prospelo, keby sme sa prispôsobili tejto meniacej sa energii.


Ako naznačuje názov, #rovnodennosť - odvodený zo starofrancúzskeho slova Equinoxe, ktorý znamená „rovnaká noc“ - nastáva vtedy, keď sú deň a noc rovnako dlhé, dokonale vyvážené, než sa prevrátia do ďalšej sezóny.


Pohanská mytológia pozná toto ročné obdobie ako #Mabon alebo „Druhá žatva/2. sviatok hojnosti“. Čas vzdať vďaku za všetky dary Zeme, ktoré dozreli počas horúceho obdobia leta, a vzdať hold nadchádzajúcej tme. Zber jabĺk a zhromažďovanie sa ľudí na spoločnej hostine patrí k najdlhšie držaným pohanským tradíciám, spolu s jablkom ako symbolom múdrosti a vedenia, poskytuje spôsob, ako poďakovať Matke Zemi za jej štedrosť.


Keďže vonkajšia rovnováha svetla a tmy je už v tomto období zrejmá voľným okom, je to tiež dôležitý čas na rozpoznanie a vzdanie úcty nášmu vlastnému svetlu a tme vo vnútri. Rovnako ako Zem prechádza svojimi jednotlivými cyklami, rovnako aj každý deň a dokonca každý okamih je sám o sebe cyklom. V akomkoľvek danom okamihu dokážeme rozpohybovať množstvo emócií, zažiť záplavu myšlienok, ktoré kaskádovo preplávajú našou mysľou, a cítiť cyklické vzorce aj vo svojich fyzických telách.


Aký je rozdiel medzi Mabon a Jesennou rovnodennosťou?

Rovnako ako #Mabon i Jesenná rovnodennosť reprezentuje koniec leta a symbolizuje obdobie v roku, kedy je ovocie i ostatné plodiny zrelé na zber, s čoskorým príchodom dlhších chladnejších nocí.


Slovo Mabon bolo zrejme spopularizované wiccanským autorom menom Aidan Kelly v 70. rokoch minulého storočia. Ten veril, že sviatky Slnovratov a Rovnodenností by mali mať také názvy, aké mali Keltské festivaly ohňa. Jeho výskum dospel k záveru, že Stonehedge bol použitý na určenie dátumu Jesennej rovnodennosti, ktorý sa datuje najmenej 3000 rokov dozadu. To podľa neho potvrdzuje, že starovekí pohania považovali Jesennú #rovnodennosť za významný a dôležitý dátum v roku.


Skúmal tiež mnoho gréckych, hebrejských a germánskych mýtov a hľadal možné mená, ktoré by mohli byť použité v súvislosti s oslavou Jesennej rovnodennosti. Nakoniec sa rozhodol pre welšský príbeh o Mabonovi. Welšský názov Mabon je údajne odvodený od kopcov a slatín Walesu, kde sa darilo veľmi konkrétnej keltskej skupine ľudí, známym ako Britóni, toto meno je odvodené od welšského osobného mena #Mabon, čo znamená "dieťa". Vo welšskej mytológii sa taktiež stretávame s príbehom Mabon-a ap Modrona alebo „Veľkého syna Veľkej Matky“, "dieťaťom Svetla a synom Bohyne Matky Zeme, ktorý bol zrejme spomínanou inšpiráciou pre pomenovanie tohto posvätného sviatku Kola roka.


POZN.: Ak nie ste predplatiteľmi NAŠICH ČLENSTIEV, inšpirujte sa nasledovným príspevkom MABON (23.9.2023): MYSTÉRIA, ASTROLÓGIA & DUCHOVNÝ VÝZNAM JESENNEJ ROVNODENNOSTIASTROLOGICKÝ VÝZNAM JESENNEJ ROVNODENNOSTI

Každý rok svet zažije dve rovnodennosti, jednu v marci a druhú v septembri. Čo je to však rovnodennosť a aký je jej astrologický význam?

Want to read more?

Subscribe to jove.sk to keep reading this exclusive post.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page