top of page
POKLADY VENUŠE Blog
Názov príspevku
Názov príspevku
© Copyright

OSTARA: OSLAVA VEĽKEJ NOCI ~ RITUÁL S VAJÍČKOM PRE JARNÚ OBNOVU & MANIFESTÁCIU ZÁMEROV

Oficiálne nastala jar, vonkajší svet opäť ožíva a prebúdza sa do svojej krásy a vône. Stromy sa začínajú zelenať, vtáky štebotajú a počasie sa postupne otepľuje - kto nemá rád toto nádherné, živé obdobie roka? Keď Slnko naberá na svojej sile a dni sa predlžujú, pripomína sa nám obnovujúca sila a energia jari. Je čas skontrolovať naše zámery, ktoré sme zasiali začiatkom roka a sledovať oživenie semien našich prianí a túžob. Ste pripravení osláviť plodnú hojnosť jari? Čítajte ďalej a dozviete sa o starých legendách súvisiacich s posvätným sviatkom Kola roka, Ostarou, nájdete tu aj manifestačný rituál s vajíčkom, ktorým môžete priniesť kúsok mágie do vašich Veľkonočných sviatkov...

©️ Art by Emilia Nora Elina, www.jove.sk


Zajac a vajce

Veľká Noc (v angl. Easter = Ostara) spadá do obdobia prvého víkendu po Splne po Jarnej rovnodennosti. Aj keď sa dnes považuje prevažne za kresťanský sviatok, korene pôvodného sviatku Ostary siahajú hlboko a pramenia zo starodávnych keltských a saských osláv jarnej sezóny na počesť Bohyne Ēostre, ktorá predstavuje úsvit, plodnosť a nový rast. Ako jarná Bohyňa dohliadala na novonarodené rastliny sezóny a na celkovú plodnosť Zeme. Tento sviatok zrodenia a obnovy, ktoré sprevádzali rituály na počesť Ēostre a privítanie jarnej energie, údajne neskôr prevzali kresťania a nahradili ich vlastnými rituálmi.


Jedna ľudová legenda o tejto Bohyni jari rozpráva príbeh o Ēostre a zajacovi. Jedného dňa našla Ēostre zraneného vtáka a zúfalo ho chcela uzdraviť. Uvedomila si, že jediná šanca na prežitie vtáka závisí od premeny, a preto sa rozhodla urobiť z tohto umierajúceho vtáka zajaca. Transformácia však nebola úplná, takže zajac bol obdarovaný schopnosťou klásť vajíčka. To mnohých viedlo k domnienke (oprávnene), že zajac bol pre Ēostre posvätným zvieraťom a vajcia boli jej symbolom plodnosti.


Zajace sú spravidla nočné zvieratá, čo znamená, že sú úzko spojené s Mesiacom. Predstavujú tiež znovuzrodenie prírody na jar, pretože v tomto období sa zvieratá reprodukujú a prinášajú svetu nový život. Ako hlavný symbol plodnosti a hojnosti sa nemožno čudovať, že zajac (alebo veľkonočný zajačik) sa stal hlavnou predzvesťou jari.


Vajíčko symbolizuje nový život, plný vitality a nových začiatkov. Vajcia symbolizujú znovuzrodenie prírody a vrodenú plodnosť Zeme. Koncept „kozmického“ vajíčka hovorí o rovnováhe medzi mužom a ženou, ako aj temnotou a svetlom. To robí z vajíčka perfektný symbol pre Ostaru a Jarnú rovnodennosť - čas, keď sa zdá, že je všetko v dokonalej rovnováhe.


Trojitá Bohyňa a Rohatý Boh

Na mnohých moderných čarodejníckych cestách a v pohanských tradíciách sa počas Ostary uctieva Trojitá Bohyňa a Rohatý Boh. Väčšinou sa to robí maľovaním na vajíčka, výrazným skupinovým tancom a bujarými oslavami. Jar je symbolom cesty Rohatého Boha od smrti k znovuzrodeniu a Ostara je čas, kedy sa jeho sily znova vrátili a je posilnený energiou Slnka. Teplejšie počasie a nový rast rastlín sú znakom toho, že Trojitá Bohyňa prešla do svojho dievčenského aspektu, plného úrodnej energie a pripravená na to, aby bola oplodnená. Ostara je predovšetkým o oslave tejto rovnováhy ženskej a mužskej energie.


Rituály pre Ostaru

Pretože Ostara je úzko spojená s plodnosťou a znovuzrodením, je obdobie medzi Jarnou rovnodennosťou a Veľkou Nocou ideálnym časom na usporiadanie rituálov pre nové začiatky a očistu. Je to tiež skvelý čas načerpať prebúdzajúce sa energie, ktoré čoskoro vrcholia v teplejších mesiacoch. Toto obdobie je tiež výborným časom na začatie nových projektov alebo učenie sa novému remeslu. Ak ste už uvažovali o tom, že sa rozhodnete pre niektorú formu veštenia, je teraz skvelý čas učiť sa!


Počas Ostary sa rituály zameriavajú na rovnováhu medzi Trojitou Bohyňou a Rohatým Bohom, kde sa oslavuje nový život spolu s návratom života do krajiny. Je čas konať a otvárať sa novým príležitostiam. V zásade ... začnite myslieť mimo zabehnuté spôsoby ("Out of Box") a zroďte svoj ďalší veľký nápad! Rituály v Ostare sa často zameriavajú na vyváženie našich mužských a ženských energií, aby nám priniesli tieto nové príležitosti, ako aj na naladenie sa na manifestáciu týchto jarných zámerov.Hľadáte jednoduchý, ale efektívny jarný rituál na oslavu Veľkej Noci / Ostary? Jeden vám hneď ponúknem...


OSTARA ~ MANIFESTAČNÝ RITUÁL S VAJÍČKOM


Budeme potrebovať:


Vezmite svoje vajíčko a napíšte naň v stručnosti /heslovito vaše zámery (napr. "Úspech", "Šťastie v Láske", "Zdravie", "Hojnosť", "Prosperita", a pod.), ktoré si prajete, aby "kvitli" počas jarného obdobia. Ak potrebujete použiť viac ako jedno vajce, pokojne použite viac!


Vytvorte si oltárny priestor so svojimi kadidlami, sviečkami a kvetmi. Vyčistite priestor metódou podľa vášho výberu (bohaté inšpirácie a návody na energeticú očistu priestoru a vytváranie oltáru môžte nájsť v tomto článku >>). Môžte to dosiahnuť pálením Palo Santa, šalvie, kadidla, bielej sviečky atď.


Zapáľte sviečku a kadidlo (resp. vonnú tyčinku / šalviu /Palo Santo) a usaďte sa pred oltárom, pričom vajíčko držte jemne v rukách. Zatvorte oči a niekoľkokrát sa zhlboka a pomaly nadýchnite, kým si vyčistíte a upokojíte svoju myseľ. Zamerajte sa na slová zámeru, ktoré ste napísali na svoje vajíčko. Pri pokračovaní v meditácii si opakujte každé jedno slovo vo svojej mysli.


TIP: PALO SANTO ~ POSVÄTNÝ & RITUÁLNY SPRIEVODCA ENERGETICKEJ OČISTY V ČASOCH TRANSFORMÁCIE


Keď budete cítiť pokoj a jasno v myšlienkách, začnite si predstavovať biele svetlo žiariace z vašich rúk a obklopujúce vaše vajíčko. Preciťujte svoju túžbu po raste vašich zámerov a nabite svoje vajíčko vlastnou energiou, svojou vrodenou silou mágie a schopnosti manifestácie, ktoré je v každom z nás. Ak používate viac vajíčok, môžete tento postup opakovať pre každé vajíčko zvlášť.


Keď budete mať pocit, že ste vajíčko úplne nabili svojou energiou zámeru, opatrne ho položte na oltár a venujte chvíľku času otvoreniu sa motivujúcej jarnej energii. Môžte využiť tento čas prípadne aj na modlitbu k božstvu podľa svojho výberu.


Sviečku nechajte dohorieť. Na druhý deň vezmite vajíčko a zakopte ho vonku, aby sa vaše zámery rozptýlili do vesmíru, a aby sa vám počas jarnej sezóny mohli vrátiť späť už manifestované / prejavené vo vonkajšom svete.


Sviatky Veľkej Noci / Ostary sú vždy obdobím, keď naše vnútorné dieťa vychádza von hrať sa a my začíname rozvíjať svoje najväčšie nápady. Je to krásne obdobie nových začiatkov a rastu, čas premýšľať o našom osobnom raste a duchovnej ceste. Rovnako ako na jar môžeme cítiť, ako náš Duch ožíva a kvitne mnohými možnosťami.

Zasaďte svoje zámery a sledujte, ako rastú - vedzte, že tento rok z nich vyrastie nejaké skutočne silné kúzlo!


TIP: AKO NA JAR VYČISTIŤ ENERGIU VÁŠHO DOMOVA & NÁVOD NA VYTVORENIE OLTÁRU


Požehnané Veľkonočné sviatky vám všetkým prajem!!! 🐰🐣🐰


S Láskou,

UPOZORNENIE: Tento článok podlieha autorských právam, preto kopírovanie a verejné šírenie celého obsahu článku, resp. jeho jednotlivých častí bez predošlého súhlasu autora nie je dovolené. Článok je možné zdielať len v celom rozsahu spolu s uvedeným linkom tejto webstránky. Ďakujem❤️♀🙌🏼!

KOLEKCIA VEDOMÝCH ŠPERKOV ZO STRIEBRA, VZÁCNYCH KAMEŇOV & S POSVÄTNÝMI SYMBOLMI >>


bottom of page